golab

Grecja 2009

  Etap I - Tesaloniki - Meteory
 1. W autokarze
 2. Wąwóz Tembi i płynąca nim rzeka Pinios
 3. W wąwozie kaplica św. Paraskiewis (patronka cyganów, kolejarzy, chorych na oczy), relikwie, źródełko Afrodyty.
 4. Pracownia pisania ikon
 5. Góry Meteorskie Od X wieku mnisi prowadzili życie monastyczne w naturalnych grotach. W XIV wieku św. Atanazy rozpoczyna budowę klasztorów. W okresie szczytowego rozwoju mieszkało w grotach i 24 klasztorach około 1500 mnichów. Dziś pozostało 6 czynnych klasztorów w tym dwa żeńskie. W jednym z nich byliśmy - super beczka na wino (kilka tysięcy litrów! :D)
 6. Z góry widok na dolinę Tesalii - dawniej wypełnioną jeziorem, które uciekło przez powstały wąwóz Tembi. Teren żyzny - uprawa bawełny!
 7. Trochę greckich tańców... Zorba królował.
  Etap II - Meteory - Delfy - miejscowość Teodory
 1. Góry Parnasu a w nich Delfy i świątynia gdzie Pytia dawała słynne, choć niejednoznaczne wyrocznie. Kapłani stanowili przykład doskonałego starożytnego wywiadu i wywierali wpływ na współczesny świat.
 2. Msza święta w plenerze, tuż obok Delf
  Etap III - Półwysep Peloponez - tu się zrodziła cała kultura Grecji. Około 7000 lat historii. Dziś kupa ruin. ;)
 1. Epidauros - tu znajdują się pozostałości największego uzdrowiska antycznej Grecji. Tu była świątynia Asklepiosa (rzymski Eskulap) - boga medycyny. Leczono wszelkie choroby, nawet psychiczne (specjalna klinika ;)), dokonywano operacji, w muzeum można zobaczyć narzędzia chirurgiczne, a operacji dokonywano przy znieczuleniu. Ogromny antyczny teatr dawniej mieszczący nawet 17000 widzów, 52 rzędy, obłędna akustyka i odsłuch - oczywiście wystąpiliśmy.
 2. Nafplio - starożytne miasto (1500 - 1200 przed Chr.), starożytne twierdze na wzgórzach odbudowane w XVII wieku przez Franków. Pierwsza stolica nowożytnej Grecji (1830 - 1834) po wyzwoleniu od Turków - oczywiście kawa frappe.
 3. Mykeny - miasto twierdza Agamemnona i Menelaosa. Odkopane całkiem niedawno. Grobowiec Atreuszy (odkryto 9 - może któryś Agamemnona?). Ruiny pałacu i obłędny widok na otaczające góry. Oliwki i muzeum
 4. Korynt - miasto słynące z bogactwa i cór Koryntu - które na górze, w świątyni Afrodyty uprawiały nierząd sakralny - w okresie rozwoju interesu pracowało tam nawet 1000 kobiet. U stóp góry ruiny starożytnego miasta i świątyni Apollina. Tam obok przemawiał święty Paweł. Agora (rynek). Droga marmurowa z czasów Rzymksich - jak całe ruiny, bo miasto postawili w II w. przed Chr. Rzymianie - na ruinach wcześniej przez nich zniszczonego.
 5. Kanał Koryncki - planowany od starożytności, wybudowany ostatecznie przez Francuzów w oparciu o plany Juliusza Cezara, a dokończony przez Greków w 1893 roku. Długość 6 km. szerokość 25 m, głębokość od mostu do tafli wody 79 m, głębokość wody 8 m.
  Etap IV Ateny - Termopile- dojazd do miejsca trzech noclegów w Kalitei na półwyspie Chalcydyckim
 1. Akropol - miasto na górze - jego rozwój miał miejsce około 2500 lat temu. Mniej więcej po kolei: Teatr Dionizosa (dawniej 17000 widzów), Partenon - świątynia Ateny, widok na lokumny świątyni Zeusa Olimpijskiego, Partenon, a z prawej Erechtejon (najstarsze miejsce na Akropolu, świątynia wielu bogów na kilku kolejnych zdjęciach), w dole Odeon Herodesa Attykusa (zadaszony teatr dla imprez muzycznych). Za rusztowaniami świątynia Ateny Nike. Po drugiej stronie Akropolu w dole starożytna Agora z świątynią Hefajstosa, widok za mną na Areopag (miejsce na którym m.in przemawiał św. Paweł) - teraz samotna skała, Propyleje - monumentalne wejście na Akropol i znowu Odeon Herodesa... ufffff.
 2. Areopag - wąskie, ale starożytne schodki, widok na mnie i na Akropol, grupowe zdjęcie u stóp Areopagu, spacerek i starożytna katedra z V w pw. M.B Szybko Wysłuchującej Próśb.
 3. Grób Nieznanego Żołnierza z oszałamiającymi gwardzistami w strojach codziennie innego koloru (regiony Grecji) i bardzo symbolicznych.
 4. Stadion Olimpijski - zbudowany na miejscu starożytnego. Tu odbyła się pierwsza nowożytna olimpiada w 1896 roku.
 5. Termopile - miejsce bitwy Spartan z Persami w 480 r. przed Chr. Dawniej było tu morze, dziś jest 5 km dalej. Nagrobna tablica z napisem: "Przechodniu powiedz Sparcie, że tu spoczywamy wierni jej prawu" - grób Leonidasa i Spartan. Pomnik żołnierza spartańskiego z napisem: "Przyjdź i weź", wąwóz za wzgórzem
  Etap V - Tesaloniki.
 1. Tesaloniki - miasto nad zatoką Teremajską, biała wieża, Msza św. w kaplicy katolickiego kościoła (jedynego), owoce morza na bazarze, ruiny starożytnej agory, kościół Demetriusza i relikwie, widoki miasta, wąskich uliczek i różnej pomieszanej zabudowy, kościół św. Zofii, łaźnie tureckie przy placu Arystotelesa.
 2. Nowa Fokia - miejsce gdzie podobno odpoczywał św. Paweł w drodze do Tesalonik, bardzo trudno dostępne miejsce... jaskinia. morze Egejskie z florą.
  Etap VI - Podróż do Filipi
 1. Kovala - miasto w którym św. Paweł po raz pierwszy stanął w Europie: widok z góry, cerkiew Mikołaja i mozaika upamiętniająca wizytę Pawła i sen o Macedończyku, Akwedukt.
 2. Filipia - ruiny starożytnego miasta: Teatr, Bazylika "A" z V wieku - trzy nawowa, "więzienie Pawła", Agora Rzymska z II w. przed Chr., via Ignatia, kościół św. Pawła z mozaiką z pocz. IV w., chrzcielnica w kształcie krzyża Jerozolimskiego, łaźnia, zapasy żywności w zakrystii kościoła Pawła. sklepy przy Agorze, Bazylika "B", kolumny z Tesali.
 3. Lidia - wioska, miejsce ochrzczenia pierwszej chrześcijanki europy - św. Lidii, cerkiew św. Lidii, Msza nad rzeką i baptysterium.
 4. Pożegnalny widok na panoramę Tesalonik

Created by Jenny@pingwin.waw.pl